POČASIE na EVERESTe NAŠI PODPOROVATELIA ZHODNOTENIE - EVEREST 2016
Priestor pre logo GENERÁLNEHO PARTNERA
ÚVOD NÁŠ CIEĽ EXPEDIČNÝ TEAM HISTÓRIA KONTAKT
SPONZORING (2017) VY NÁM - MY VÁM (2017) POĎTE s nami do HIMALÁJÍ FOTO z minulosti
Naši podporovatelia:

Myšlienka podniknúť expedíciu na Mount Everest sa mi v hlave zrodila niekedy pred troma rokmi. Hneď od začiatku mi bolo jasné, že to istotne bude bez kyslíku, bez výškových nosičov a isto nie klasikou cez Južné sedlo. Posledných dvadsať rokov som v tichosti obdivoval Boningtonovú cestu a jeho jasnú líniu.


Počas prvého roku som sa priebežne snažil nájsť o ceste skutočne relevantné informácie. Teda také ,aby v nich neboli nadnesené a zbytočné „heroizmy“ sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Zaujímali ma len holé a suché fakty. Ako primárny zdroj mi služili knihy od Chrisa Boningtona Hard Way, od Jozefa Rakoncaja Tulákem ve větru Himálaje, od Jarýka Stejskala Zabudni na Everest a aj od Milana Vranku Nezvestní z Everestu ,ale aj výpisky v internetovej podobe Alpine Journal. Asi najviac nám so Zolom dalo osobné stretnutie s Jozefom Rakoncajom. Jeho postrehy nám dali neskutočne veľa …

Trochu komplikovane, ale predsa, som sa dostal aj k filmu z roku 1975. Je tam síce iba cca 7minút záberov do steny, ale aspoň sme získali ako tak predstavu o stene a do čoho vlastne pôjdeme. Samozrejme, analyzovali sme všetky existujúce a zohnateľné snímky JZ steny s pohľadom a zameraním do steny a komína.

Približne v polovici roku 2014 som oslovil Zola. Vždy ma nejako veľmi vnútorne oslovujú ľudia, ktorí idú za svojimi uletenými snami. V tomto prípade to bol jeho pokus o Snežného leoparda za 40 dní, kde si celý projekt pripravil a zlogistikoval úplne sám. Vtedy sa mu podarilo v jednom ťahu vystúpiť na dva kopce, ďalšie dva atakovať a na posledný sa už nevybral pre extrémne lavinózny terén. Tak som vedel, tušil, že Zolo je moja krvná skupina. A aj JE !
Celú akciu som mu predostrel, upozornil ho na možné úskalia. Hlavne, že budeme musieť ísť asi aj na úplnú hranu možného a realizovateľného, že úspech v stene bude veľmi náročný … Súhlasil.

   

Za jednu z najdôležitejších skutočností úspechu expedície som považoval pomalú, ale kvalitnú aklimatizáciu, teda skoro dvojmesačný pobyt a pohyb vo výškovom intervale 3000 – 6500 metrov s tým, že by sme ani nemali klesať na veľa dní pod 4000 metrov. Je potrebné, aby sa v organizme udiali samovoľné, ale dlhotrvajúce zmeny (teda nech organizmus spustí zmenu pomeru bielych a červených krviniek a s tým súvisiacu lepšiu viazanosť na kyslík - povedané laicky). A tak sme realizovali dva treky s dvoma skupinami našich trekerov, a to všetko v oblasti Solo Khumbu a Barun.

Išlo o trek do BC pod Everest a výstup na trekingový (dnes už klasifikovaný ako climbing peak) Mera Peak (6467 m) s plánovaným a aj zrealizovaným prespaním na jeho vrchole (teda cca 100 metrov pod nim). Počas trekov sme nachodili vyše 300 km po vlastných, takže podľa môjho názoru, spravili sme asi všetko pre to, aby naša aklimatizácia bola stopercentná, čo sa ukázalo počas priameho pôsobenia na kopci. Nemali sme absolútne žiadne komplikácie, ktoré by nám mohla spôsobiť výška.

Musím povedať, že týmto nápadom som sa veľmi inšpiroval R.Mesnnerom. On pri svojom sólo výstupe na Everest z tibeckej strany strávil tak isto niekoľko mesiacov v Tibete a neklesol pritom pod 5000 metrov.

   

Prvých 72 dní pred samotným výstupom všetko prebiehalo presne podľa našeho plánu. Vedeli sme však, že naše organizmy sa adaptovali veľmi kvalitne a už sme fungovali takmer ako domáci obyvatelia.

Po príchode do BC sme urobili dva výstupy do vyšších táborov - C1 (6090m) a do C2 (6500m). Pri prvom sme si postavili stany v C1 a vrátili sa hneď späť dole. A pri druhom sme už prespali a ďalší deň sme vystúpili do C2. Boli sme nakuknúť na normálke smerom do C3, kde sme si asi v 7000m veľmi, ale skutočne veľmi detailne prezreli a aj teleobjektívom nafotili stenu.

To ,čo sme videli konečne po prvýkrát na vlastné oči, nás hneď od začiatku napĺňalo optimizmom. V stene bolo minimum snehu, ale zato tam boli celé a dlhé pásy firnových a ľadových polí. Dokonca sa nám podarilo fyzicky objaviť a nafotiť staré anglické plošiny na bivakovanie.

Po návrate do BC sme sa už zamerali iba na predpoveď počasia … Pri predpovedi sme si stanovili nasledovné priority!

1. Rýchlosť vetra – nesmie byť väčšia ako 30 km za hodinu
2. Teplotu sme nijako extra neriešili … aj tak je tam zima cca –20 až –25 C
3. Sneženie náš zo začiatku vôbec netrápilo – podľa predpovedí to malo byť tak medzi 1 – 5 cm. Predpokladal som, že aj keby niečo nasnežilo, tak aj to na slniečku do hodiny vysublimuje. Tak sa dialo skoro každý deň v BC.

Samotný výstup sme začali v sobotu (7.mája) ráno o 3:30. V C1 sme boli už o 8:30. Počas dňa sme sa venovali príprave výstroja a varili litre tekutín. V nedeľu (8.mája) sme sa za tri hodiny v kľude presunuli do C2. Počas dňa bolo síce zatiahnuté ,ale bolo nezvyčajne dusno a počas celého dňa posnežievalo.

   

Samotný výstup sme začali v pondelok (9.mája) o 5:30 až za svitania. Po prekonaní dosť náročnej odtrhovej trhliny sme bez problémov pokračovali vo výstupe. Sneh siahal z počiatku iba po členky a lýtka. S pribúdajúcou výškou postupne siahal až po kolená. Podľa predpovede ho malo byť len 1 až 5 cm. Ale tu bolo skoro 30-40 cm. Snehová pokrývka sa vyznačovala vysokou sypkosťou a nestabilitou. Výstup sme sa snažili smerovať po nevýrazných snehových vyvýšeninách, kde sme predpokladali jeho vyššiu stabilitu.

Približne okolo obeda sa cez nás prevalila prachová lavína a počas najbližších piatich minút sme prežívali dosť náročnú situáciu. Jednalo sa o stredne silnú prachovú lavínu, ktorá sa uvolnila približne 400 metrov priamo nad nami a s dobre osadenými cepinami sa nám to podarilo ustáť a prečkať, aj keď v pár momentoch to bolo už na hranici udržatelnosti.

   

Po poslednej prachovej vlne, sme sa otriasli od snehu, ktorý sme mali skutočne všade. Po vzájomnom utvrdení, že obaja sme v poriadku, pokračovali sme ďalej vo výstupe. Okolo 15:00 sme dosiahli plošiny štvrtého anglického tábora z roku 1975. Aj keď sme pôvodne plánovali zabivakovať až o 400 metrov vyššie, pre stále sa boriaci sneh sme sa rozhodli zabivakovať vo výške 7240m.

Je to neuveriteľné ,ale staré anglické plošiny tu stoja už vyše 40 rokov. Sú síce deformované, vodorovné plochy na stany sú značne naklonené, ale všetko je to poctivo prinitované ku skale! A drží to. Po krátkom zhodnotení sme si pripravili bivak hneď pod prvou plošinou, aby sme boli chránení pred prípadnými ďalšími snehovými zosuvmi.

   

Tak ako každý večer aj vtedy sme informovali našich troch chalanov dole v BC. Cez satelitný telefón sme poslali sms: Dnes sme vyrazili o šiestej, čím vyššie, tým viac snehu. Trafila nás stredne veľká lavína. Sme len na spodných plošinách, stan sa nedá postaviť. Sedíme a bivakujeme. Everest nás asi nechce.

Po udomácnení> sa v bivaku sa začal Zolo najskôr menej ,ale následne čím viac sťažovať na ostrú bolesť a pálenie v očiach. Asi s najväčšou pravdepodobnosťou dôsledok prachovej lavíny. Drobné kryštáliky snehu a ľadu sa mu museli dostať do oči. Bolesť sa postupne zvyšovala. A dokonca sa Zolo začínal sťažovať aj na to, že začína vidieť ako cez mliečne sklo. Vážna situácia, ktorú treba veľmi rýchlo riešiť. Sme vo výške 7240 metrov a tu už pri akýchkoľvek zdravotných problémov končí všetka sranda a treba veľmi rýchlo, ale hlavne vysoko uvážene a racionálne konať. V tejto výške sa skoro každý zdravotný problém môže len a len zhoršovať.

   

Keď zrovna nedriememe, špekulujeme ako ideme vyriešiť náš problém. Ako na potvoru opäť cez noc pribudlo 10 cm čerstvého prašanu. A to podľa predpovedí počasia už dnes mali byť skoro ideálne podmienky a žiadne sneženie. Zostupovať po novo posneženom svahu sa nám moc dole nechce. Pozeráme oproti na Nuptse a počítame spadnuté lavíny .Až moc to smrdí prípadnou ďalšou lavínou aj na našej strane.

Nahlas rozmýšľame o vrtuľníku. No mne sa to nezdá. Predsa sme len v 7240m. Aj kde pred desiatimi rokmi vyletel vojenský špeciál až na vrchol. Ale bolo to len jediný krát. Ale isto vieme že do C2 v 6500m vrtuľníky už celkom bežne prilietavajú. Vozia materiál pre komerčné expedície a už aj urobili zvoz niekoľkých klientov, ktorí mali vážne zdravotné problémy.

Ráno v utorok (10.mája) o siedmej hodine posielame do BC sms správu: Máme problém. Ani v duchu nás nenapadlo, že sa nám podarilo spustiť celkom slušnú skoro paniku v BC a asi jednu z najväčších zabezpečovacích akcií mimo normáliek.

Ešte väčší problém nám robilo satelitné spojenie (ktoré sme nijako nemohli priamo ovplyvniť). Naši priatelia mali iba mobilné telefóny s nepálskym operátorom. A to značilo, že mali veľmi zlý signál. Skôr ho nemali ako mali. A z toho vyplývalo, že keď sme poslali sms správu, tak niekedy dorazila k nim za 2 až tri hodiny. Ale čo bolo horšie, niekedy sa vrátili ako nedoručená. Ale predsa hneď v počiatku sa k nám dotelefonoval Janko Madaras. Vysvetlili sme mu situáciu, požiadali ho o vrtuľník, ktorý by sa k nám aj dostal. Mali sme predstavu, že by nás zobral do podvesu. Asi do hodiny prišla sms, ktorá nás informovala o tom, že z Lukly letí vrtuľník, aby sme sa pripravili.

   

Od tejto chvíle až od 15:30 sme sa už nedokázali s chalanmi seriózne spojiť! Vtedy došla sms: „Posielame Vám oproti štvorčlenný záchranársky team, vrtuľník môže priletieť iba do C2 (do 6500m)“. Nechápeme, prečo záchranársky team, ale asi predpokladajú, že Zolo je úplne oslepený a nič nevidí. Tak asi preto, inak nám záchranársky team nedával logiku. Zolovi začala bolesť pomaličky ustupovať. Respektíve už to nebola taká intenzívna bolesť ako v noci.

V tom momente sa so Zolom rozhodujeme. Nebudeme predsa ohrozovať štyroch ľudí, ktorí mali v pláne k nám vystúpiť po nestabilnom svahu. To by sme si na triko nikdy nezobrali. Na to by som nemal žalúdok. Po nočnom 10 cm prisnežení sa mohol kedykoľvek dať do pohybu. Všetko balíme a ideme dolu. Zolo ako tak vidí (síce ako cez mliečne sklo, ako to komentuje),ale aj tak ideme každý samostatne. Ja na jednej a Zolo na druhej strane svahu. To aby sme sami na seba niečo nespustili. Za dve hodiny sme zostúpili o 600 metrov nižšie, kde sme sa stretli so štyrmi záchranármi. V ich spoločnosti sme už iba zišli na chodník, ktorý sa ťahá na normálke medzi C2 a C3.

V ich tábore teda v C2 Zolovo oči seriózne ošetrili a obidve zaviazali.

Ráno pre Zola priletel vrtuľník a s medzipristátím v BC a v Lukle nás odviezol do nemocnice v Kathmandu, kde si Zola nechali 24 h na pozorovanie a seriózne vyšetrenie.

Počas medzipristátia v BC a v Lukle sme prekvapení, koľko TV štábov sa tu pohybuje. Ako keby dostali avízo o záchrannej akcii. Detaily prečo sú tam sme sa dozvedeli až trocha neskôr. Americký filmový štáb práve v tom čase pripravoval dokumentárny film o nepálskom záchranárskom teame. A my sme im prišli tak neuveriteľne vhod, že to ani nemôže byť pravda (ako sa sami vyjadrili). Záchranári, o ktorých pripravovali dokument, doteraz vždy iba zachraňovali klientov komerčných expedícii na klasických „normálkach“ vstupových cestách. Aj to spočívalo vlastne iba v naložení do vrtuľníka a odvezení do nemocnice. A tu zrazu mali možnosť nafilmovať akciu v JZ stene Everestu v Boningtonovej ceste. Každý jeden člen záchranárskeho teamu mal na sebe tri kamery GoPro na filmovanie.

   

Až vtedy sme to pochopili, prečo nám stále vraveli ,aby sme sa tvárili viac unaveno ,ale okrem Zolových očí nám nič nebolo. Ale zas zrak je extrémne vážna vec. A vo výške 7240m by mohla byť až fatálna!!! Bolo treba zachovať zdravý rozum!

A čo dodať úplne na záver ?

Tak v prvom rade, že bez 595 priamych podporovateľov, bez priateľov vo firmách, ktorí nám nezištne poskytli finančnú pomoc a našich rodín by sme túto akciu asi nikdy neufinancovali ,pretože Everest je extrémne finančne náročná záležitosť. ĎAKUJEME!

Aj keď sa nám nepodarilo vystúpiť a z nášho pohľadu sme skončili relatívne nízko, po fyzickej, psychickej a materiálovej stránke sme mali na to, aby sme dosiahli vrchol.

A úplne na záver musím s plnou vážnosťou povedať (napísať), žiaden kopec nestojí za prípadné život ohrozujúce problémy. Život a zdravie človeka je u nás (a vždy bude) na PRVOM mieste. Však kopec tu bude aj na budúci rok – len my tu už nemusíme byť.


Expedíciu materiálovo podporili:
TREKLAND, MILLET, Sir JOSEPH, OLYMPUS, BRIDGEDALE, VELON, BEAL, DEVOLD, JULBO, TENDON, KOMPERDELL, PETZL, ACTIVPOINT, ÚSOVSKO SK, FROGGYWEAR

Expedíciu finančne podporili:
Regionálny rozvoj Liptova, s.r.o., Grafobal a.s., Statorolský porcelán Skalica, s.r.o., Rekma s.r.o., CSOB a.s., KVARTETO, o.z., Mesto Holíč, Trnavský samosprávny kraj, ASOLO-SPORT Prima, s.r.o., CONNECT pro, s.r.o., Vinohradníctvo a vinárstvo Horák, SYSCAE, s.r.o., Jipo – cz, s.r.o., Cymedica SK, spol. s r.o., ARMETAL s.r.o., M-MAS, s.r.o., Print & Cut, s.r.o.

Expedíciu individuálne podporili: (dúfame, že sme na nikoho nezabudli)
ADAMÍK Štefan, Veľké Uherce; ANDRÁŠ Juraj, Miloslavov; ANTALOVÁ Danka, Hlohovec; ANTOL Juraj, Liptovský Mikuláš; BABALA Babala, London (ENG); BABEJ Martin, Martin; BABIAK Pavel, Detva; BABIAKOVÁ Alexandra, Detva; BABIČOVÁ Monika, Tornaľa; BAČKO Peter, Detva; BAHNOVÁ Zuzana, Žiar nad Hronom; BALAŽ Marek, Partizánske; BALOGOVÁ Katarína, Prešov; BANÁRY Tomáš, Sučany; BARAN Peter, Trnava; BARATH Peter, Tomasov; BARCIK Marek, Horná Poruba; BARČÁK Pavol, Blatnica; BARTA Lukáš, Prievidza; BEDEJOVÁ Silvia, Bratislava; BĚLÁK Peter, Breza; BELAŇ Dušan, Jasová; BELAŇOVÁ Monika, Jasová; BELKOVÁ Martina, Brezno; BENDÍK Viliam, Bratislava; BENEŠOVÁ Barbora, Bratislava; BENKOVIČ Ján, Bratislava; BÉREŠOVÁ Renáta, Košice; BEZÁK Boris, Banská Bystrica; BEZEG Jakub, Veyras (CH); BISKUPIČOVÁ Renáta, Kopčany; BÍZIKOVÁ Miroslava, Belá – Dulice; BOBULA Ladislav, Liptovský Mikulaš; BOBULOVÁ Marcela, Šaľa; BOGNÁR Attila, Komárno; BORÁKOVÁ Boráková, Vřesina; BORBÁŠOVÁ Katarína, Šenkvice; BOŠEĽA Maroš, Polomka; BOŠIAK Ruda, Inovecká chata; BRÁCINÍKOVÁ Eva, Kysucké Nové Mesto; BREZOVSKÝ Michal, Gbely; BRONĎOŠOVÁ Lillian, Gemerská Poloma; BRUDŇAK Janko, Svidník; BUCHTIK Kateřina, Barcelona; BUJŇÁK Marian, Krásna Luka; CAMBAL Milan, Malacky; CELENGOVÁ Ildiko, Bratislava; CEROVSKÁ Helena, Detva; CICMANCOVÁ Viera, Prievidza; CICMANEC Miloš, Prievidza; CÍGER Ľubomír, Hrádok; CÍGEROVÁ Terezia, Hrádok; CULKA Pavo, Bratislava; CUNOCKA Pavol, Vysoké Tatry; ČÁRANOVÁ Dagmar, Skalica; ČARNOGURSKÝ Ján, Bratislava, ČERNUCHOVÁ Martina, Beluša; ČIEF Lukáš, Očová; ČIERNA Mária, Nitra; ČIERNA Miriama, Ružomberok; ČIMBORA Peter, Holíč; ČIMBORA Peter (Tuláci ze Záhorá), Holíč; ČORNÝ Ľudovít, Chlmec; ČUCHRAN Peter, Dobšiná; ČULEN Peter, Prievidza; ČUŇOČKA Peter, Rožňava; ČUPR Pavel, Hodonín (CZ); ČURIK Mikuláš, Bratislava; DANIELIK Peter, Holíč; DAVINIČ Emil, Skalica; DEDÍK Miroslav, Nové Mesto nad Váhom; Denné Centrum Frézia Partizánske n.o., Partizánske; DINŽÍK Peter, Rudník; DOBDA Milan, Košice; DOBOŠOVÁ Zuzana, Špačince; DOBRIK Miloš; DOLETINA Viktor, Bratislava; DRAB Adela, Bernolákovo; DRAB Marian, Bernolákovo; DRAB Monika, Bernolákovo; DRÁBIK Marián, Bytča; DRDOŠ Ivan, Nitra; DRDOŠ Michal, Nitra; DUBNIČKA Zdeno, Trenčín; DUĆÁK Ján, Spišská Nová Ves; DUDA Tibor, Gbely; DUFFEKOVÁ Dagmar, Zurich; DUFFEKOVÁ Dagmar, Bratislava; DUFFEKOVÁ Dagmar, Dübendorf (CH); DUCHOSLAV Peter, Popudinské Močidlany; ĎURAČ Miroslav, Podhajská; DVORÁKOVÁ Katarína, Bohdanovce; DŽUGAN Milan, Tvrdošín; EZSOLOVA Soňa, Košice; EZSOLOVA Sona & RONKAY Zoltan, Košice; FEKEČ Ján, Turčianske Teplice; FEKETÍK Drahomir, Liptovsky Mikulas; FISCHER Karol, Bratislava; FLAK Lubomir, Kysucké Nové Mesto; FRIMMEL Partik, Liptovský Mikuláš; FRNDALOVICS Dušan, Holíč; FRNDALOVICS Jakub, Holíč; FÚČELOVÁ Mária, Sučany; FUNDAREK Matej, Bratislava; FURST Peter, Liptovský Mikuláš; FUTOVÁ Eliška, Prešov; GABLÍK Monika a Martin, Zvolen; GABRIŠ Marcel, Bratislava; GALBAVÝ Jaromír, Nové Zámky; GALKO Pavol, Banská Bystrica; GALOVIČOVÁ Mariana, Senec; GANOBCIKOVA Eva, Vrbové; GARBINSKÁ Iveta, Poprad; GAREC Radoslav, Čachtice; GAŠPAREK Ľubomír, Šajdíkové Humence; GAVOROVÁ Zuzana, Žilina; GAZDARICA Miloš, Liptovské Revúce; GAŽO Jozef, Detva; GAŽOVÁ Anna, Detva; GBELSKÝ Juraj, Bratislava; GIMA Peter, Turany nad Ondavou; GLOVIČKO Štefan, Bratislava; GONDEKOVÁ Bibiana, Brezno; GOROZDOS Štefan, Bratislava; GOSSÁNYI Marek a Patricia, Bratislava; GRAJCIAR Peter, Krupina; GRAJCIAROVA Miroslava, Krupina; GREGA Richard, Stara Lesná; GREGOR Milan, Dubnica nad Vahom; GREGUŠKA Dávid, Istebné; GRECHOVÁ Magda, Bušovce; GRMAN Tomáš, Tesáre; GRUNSKÁ Andrea, Bratislava; HABIŇÁK Jozef, Nitra; HAJDUCHOVÁ Silvia, Košice; HAJNALA Ivan, Zlaté Moravce; HALINKOVIČOVÁ Andrea, Bratislava; HAMŠÍK Pavol, Lúky; HANESCHOVÁ Erika, Žilina; HANO Ján, Zvolen; HANZELOVÁ Soňa, Galanta; HAVRAN Matej, Banská Bystrica; HAVRANOVÁ Andrea, Banska Bystrica; HEJHALOVA Jana, Žilina; HLAVATÁ Adelka + spolužiaci 6A, Bratislava; HLAVATÁ Eliška, Šaľa; HLAVATÝ Timko + spolužiaci 4A, Bratislava; HLAVINA Branislav, Skalica; HNÁTOVÁ Iva, Holíč; HODÁŇOVÁ Anna, Holíč; HOLEČKOVÁ Viera, Holíč; HOLIENČIN Rudolf, Holíč; HOMOLA Andrej, Slovenská Ľupča; HOMOLA Miro, Slovenska Lupca; HORÁK Luboš, Skalica; HORŇÁK Juraj, Banská Bystrica; HORNOVÁ Monika, Bratislava; HORVÁTH Alexander, Malacky; HORVÁTHOVCI Igor a Lucka, Holíč; HRČKOVÁ Mária, Podzámčok; HRNČIAR Pavel, Liptovský Mikuláš; HRNČIAROVÁ Alena, Liptovský Mikuláš; HRUŠECKÁ Alena, Holíč; HRUŠECKÝ Jozef, Holíč; HRUŠKA Juraj, Košice; HUDÁK Štefan, Trnava; HULÁKOVÁ Helena, Holíč; HURTA Miroslav, Horné Otrokovice; HUSÁR Karol, Veľký Krtíš; HUSÁROVÁ Eva, Poprad; HYŽA Ivan, Skalica; CHLEBANOVÁ Jana, Trenčín; CHOCHUL Vladimír, Turzovka; IVANOVÁ Dana, Holíč; IVEX Skalica, Skalica; IZÁKOVÁ Katarína, Zvolen; JANČOVÁ Miroslava, Zvolen; JANKOVIČOVÁ Ivona, Bratislava; JANKUROVÁ Petra, Bratislava; JÁNOŠ Branislav, Moldava nad Bodvou; JÁNOŠÍK Marian, Trenčianske Stankovce; JANOVCOVÁ Zdenka, Poluvsie; JANUROVÁ Lucia, Žilina; JUHAS Martin, Malacky; JURČOVÁ Simona, Vidče (CZ); JURIKOVÁ Silvia, Vráble; KALAMÁR Juraj, Detva; KARASOVÁ Daniela, Buchs (AG); KARDOŠ Martin, Martin; KAŠŠOVÁ Alexandra, Skalica; KAZÍK Milan, Vrbové; KECSO Tibor, Žilina; KIČA Daniel, Košice; KINDL Daniel, Francova Lhota (CZ); KLEMPOVÁ Soňa, Ružomberok; KLUKOŠ Boris, Ružomberok; KMEŤ Ľuboš, Prievidza; KMOTORKA Samuel, Žilina; KNÍŽAT Peter, Púchov; KOBRTEK Peter, Kysucké Nové Mesto; KOCIANOVÁ Zuzana, Trnava; KOČI Juraj, Vinné; KOHÚT Laci, Prievidza; KOKIOVÁ Miroslava, Liptovský Mikuláš; KOLEGA Peter, Bratislava; KOLLÁROVÁ Veronika, Močenok; KOLLÁROVÁ Zlatica, Piešťany; KOMZALOVÁ Lenka, Handlová; KONDLOVÁ Eva, Holíč; KONDRČEK Jakub, Trnava; KONDRČEK Peter, Trnava; KONEČNÁ Gabriela, Ostrava (CZ); KONIARIKOVÁ Zuzana, Varín; KONRAD Roman, Nitra; KOPÁČIK Richard, Detva; KOPŘIVA Vilém, Trenčín; KORČÁKOVÁ Denisa, Holíč; KORČEK Vladimír, Žilina; KORENKO Marcel, Hranovnica; KOSTROŠ Luboš, Svit; KOŠŤALOVÁ Lenka, Bratislava; KOTYROVÁ Martina, Martin; KOVÁČ Tomáš, Veľké Uherce; KOVÁČIK Jozef, Bánovce nad Bebravou; KOVÁČOVÁ Linda, Bratislava; KOVÁLIKOVÁ Anežka, Nižná; KRAJČI Radoslav, Sládkovičovo; KRÁL Jozef, Stožok; KRÁLIK Tibor, Poproč; KRÁLOVÁ Katarína, Dubnica nad Váhom; KRATKA Tatiana, Bratislava; KRATKA Zdena, Rohožník; KRET Miroslav, Žilina; KRIŠKA Martin, Snina; KRIŠKOVÁ Erika, Rohovce; KRIVOŠOVÁ Zuzana, Bratislava – Ružinov; KRIŽAN Martin, Trnava; KRIŽAN Richard, Košice; KRUĽ Matúš, Hrubá Borša; KRUPPA Martin, Turčianske Teplice; KŘÍŽ Tomáš, KŘÍŽ Vítek a TRLICOVÁ Zuzka, Brno - Líšeň (CZ); KŘÍŽOVÁ Ivana, Střelice; KŘIVANEK Peter, Liptovský Mikuláš; KST Chotorná - Hermanovice, Hermanovice; KUBIKOVÁ Zuzana, Žilina; KUBINDA Vladimír, Bratislava; KUDELOVÁ Monika, Bratislava; KUKLOVÁ Lenka, Lučenec; KULICH Rasťo, Bratislava; KUNDĽA Jan, Jakubany; KURINEC Jaroslav; KURKA Martin, Banská Bystrica; KURTELOVÁ Helena, Bernolákovo; KURTHY Patrik, Poproč; KUŠNYER Miroslav, Spišská Nová Ves; KVAČKAY Pavol, Šaľa; KVAS Roman, Krupina; KVASNIČÁKOVÁ Helena, Holíč; KYSELICA Miloš, Skalica; LABAJOVÁ Andrea, Žilina; LABUDA Miloš, Žilina; LACKOVÁ Janka, Kežmarok; LAGÁT Ján, Turčianske Teplice; ĽAHKÝ Milan, Prievidza; LANTAJ Miloš, Bratislava; LAŠAN Matúš, Rozhanovce; LIBÁRIK Radoslav, Svit; LIPCSEY Štefan, Jesenské; LISÁ Katarína, Bratislava; LISÝ Miloslav, Topoľčany; LOŠONSKÝ Anton, Bratislava; LUGAR Robert, Prievidza; LUPTÁKOVÁ Jana, Detva; LUPTÁKOVÁ Jana, Bratislava; MADARAS ján, Bratislava; MADER Peter, Studienka; MADLIAK Ján, Liptovské Revúce; MADUDA Jaroslav, Liptovský Mikuláš; MACHAN Richard, Dobšiná; MACHARA Tomáš, Bratislava; MÁJEK Miroslav, Žilina; MAJCHRÁK Martin, Oščadnica; MAJLING Michal, Bratislava – Petržalka; MALOVCOVÁ Zuzana, Bohdanovce nad Trnavou; MARTINOVÁ Viera, Zvolen; MARTIŠKA Andrej, Bratislava; MASARYKOVÁ Dana, Gbely; MASLAK Anton, Kysucké Nové Mesto; MASLONKA Michal, Žilina; MATEJÍČEK Peter, Belá-Dulice; MAXIAN Anton, Malacky; MAXIAN Michal, Malacky; MAŽGÚT Martin, Martin; MELIŠKA Rastislav, Ladce; MELIŠKO Ján, Prievidza; MEĽO Martin, Dlhá nad Oravou; MÉSZÁROS Attila, Šaľa; MIČÍKOVÁ Mária, Topoľčany; MIHALIK Slavomír, Zvolen; MIKLOŠ Michal, Košice – okolie; MIKOLÁŠKOVÁ Terézia, Nitra; MIKULA Lukáš, Turie; MIKUŠ Jaroslav, Sliač; MILČÍK Štefan, Krupina; MINAROVIČOVÁ Zuzana, Bratislava; MIŠUROVÁ Eva, Nová Baňa; MOCNÁR Peter, Nitra; MOKRÝ Jozef, Budmerice; MOKRÝ Peter, Prievidza; MOLNÁR Karol, Rimavská Sobota; MONDEK Dalibor, Lučenec; MONIKA Pouzarová, Holíč; MORAVČIK Vladimír, Žilina; MORAVČÍKOVÁ Danica, Krupina; MORÁVEK Martin, Holíč; MRÁZ Dušan, Levice; MRAZKOVÁ Milena, Bratislava; MURCIN Daniel, Dulovce; MURGAŠOVÁ Jana, Senec; MYŠIAK Marian, Fačkov; NEMCEKOVÁ Eva, Zuoz; NEMCOVÁ Zuzana, Liptovský Mikuláš; NEMEČKOVÁ Mária, Trnava; NEMRAVA Peter, Senica; NEUHODL Igor & Zuzana, Bratislava; NEVEDEL Radosav, Krásno nad Kysucou; OBUCHOVÁ Katarína, Bratislava; OGRČÁK Tomáš, Ratková; OGURČÁK Ivan, Banská Bystrica; OGURČÁKOVÁ Alexandra, Hnilčík; OKRAJEK Ľuboš, Lysá pod Makytou; OLBRICHTOVA Ivana, Bela-Lysica; ONDREJKOVÁ Ivana, Šaľa; ONDRUŠOVÁ Katarína, Dubovce; ORINAKOVÁ Lucia, Kosice; ORLIKOVÁ Barbora, Luxemburg; ORVISKY Ondrej, Praha 5; PANÁKOVÁ Eva, Bratislava; PANÁKOVÁ Lucia, Bratislava; PASTERNÁK Vladimír, Košice; PASTVA Jakub, Praha; PAŠAK Janko, Nitra; PAŠÁKOVÁ-Svoradová Linda, Nitra; PAŠTRŇÁK Marek, Liesek; PATHÓOVÁ Kristína, Lučenec; PATRILA Milan, Lipniky-Talka; PAVLAČKA Martin, Holíč; PAVLÍK Ivan, Trnava; PAVLÍK Ladislav, Martin; PAVLÍK Marek, Žilina; PAVLOVIČ Andrej, Trnava; PEKÁR Stano, Banský Studenec; PERIČKA Stanislav, Smrdáky; PERINAJOVÁ Michaela, Sklabiňa; PERTL Viliam, Pezinok; PETKOV Radovan, Dolné Srnie; PETRÁŠ Marek, Sereď; PETRÍK Marian, Kojšov; PINDEŠ Miro, Velčice; PODLUCKÝ Michal, Bratislava; POHORELEC Patrik, Valaská; POLČA Peter, Trakovice; POLIAK Mojmír, Revúca; PONGRAC Martin, Papradno; PORUBAN Lubomir, Trencianska Turna; POTKÁNYOVÁ Silvia, Košice; POTOČÁROVÁ Veronika, Martin; POTÚČEK Ivan, Šaľa; PRERIORA Jozef, Sevenoaks (UK); PÚCHYOVÁ Renáta, Banská Bystrica; PULMANOVÁ Zuzana, Zvolen; PUSZTAY Dezider, Bratislava; RÁTZ Rudolf, Sládkovičovo; REĽOVSKÝ Ján, Zvolen; REPKOVÁ Helena, Oslany; REPKOVÁ Natália, Brezová pod Bradlom; REŠOVSKÝ Patrik, Banská Bystrica; RICHTARČÍKOVÁ Maria, Štrba; RIŠIAN Maroš, Žiar nad Hronom; RITOMSKÁ Viera, Bratislava; rodina HULOVÁ, Brodzany; rodina MARCINKOVÁ, Žilina; ROMAN Daniel, Bardejov; RONKAY Zoltán, Košice; ROSICKÝ Rastislav, Nitra; ROTH František, Holíč; ROTH Marián, Nitra; RUMLOVÁ Zuzana, Kežmarok; RUSNAK Jano, Namestovo; RYBÁR Marián, Nitra; RÝDL Zdeno, Bratislava; SABO Peter, Most pri Bratislave; SABOVÁ Mária, Zemplínsky Klečenov; SÁDECKÝ Jozef, Považská Bystrica; SÁROVÁ Luba, Lisková; SARVAŠ Jozef, Detva; SASKOVÁ Anna, Bratislava; SEDLÁK Miroslav, Smolenice; SENKULIČ Peter, Lázně Bohdaneč; SCHMIDT Peter, Chorvátsky Grob; SCHULLER Ivan, Bratislava; SIKULA Vladimír, Banská Bystrica; SIMANOVA Michaela, Banská Bystrica; SISLOVI Pavel a Martina, Přestavlky u Čerčan (CZ); SKALNÍKOVÁ Zuzana, Bratislava; SKRAK Adam, Bratislava; SLADEK Michal, Senica; SLÁDKOVÁ Dominika, Sobotište; SLAMKOVCI, Pezinok; SLATINSKÁ Lubica, Bratislava; SLÁVIKOVÁ Lýdia, Svit; SLIACKA Katarína, Bratislava; SLOBODNÍK Miloš, Banská Bystrica; SLOVÁKOVÁ Judita, Liptovský Hrádok; SLOSIARIK Jaroslav, Zvolen; SMIDA Michal, Kremnica; SMOLCOVÁ Dana, Poprad; SMOLINSKÝ Milan ml, Holíč; SMOLKA Ľuboš, Dubnica nad Váhom; SOKOL Peter, Galanta; SPALEK Jan, Sučany; STANO Tomáš, Horná Poruba; STAŇKA Rado, Holíč; STARIŇÁK Peter, Sabinov; STREČKO Martin, Brezová pod Bradlom; STUDENIČOVÁ Renáta, Holíč; SVOREŇ Peter, Hlinik nad Hronom; SÝKOROVÁ Monika, Šala; SZALONTAIOVÁ Iveta, Levice; SZELIGOVA Daniela, Trnava; ŠADLÁK Jakub, Habovka; ŠARI Tomáš, Košice; ŠARIŠSKÝ Matej, Ľubovec; ŠÁROŠI Peter, Košice; ŠČEPKA Marián, Plavecký Peter; ŠEBEŇOVÁ Henrieta, Žiar nad Hronom; ŠEBESTA Juraj, Holíč; ŠEMINSKÝ Ján, Zalesie; ŠIATKOVSKÝ Juraj, Bratislava; ŠIMEK Branislav, Bratislava; ŠIPOLD Martin, Holíč; ŠIŠTIK Marian, HARSTAD (Norway); ŠKAPIK Peter, Holíč; ŠKÁPIKOVÁ Zuzana, Trnava; ŠKARÍTKOVÁ Margita, Myjava 3; ŠKOPEK Peter, Myjava; ŠKOPEK Vlado, Bratislava; ŠOVČÍK Juraj, Zvolenska Slatina; ŠPÁNIK Ľubomír, Domaniža; ŠŤAVOVÁ Iveta, Horná Ves; ŠTIBRANÁ Michaela, Bratislava; ŠTRAUCH Bohuslav, Spišská Nová Ves; ŠTRBA Pavol, Kláštor pod Znievom; ŠTRBA Peter, Žilina; ŠTROMAJEROVÁ Gramanich Jana, Poltár; ŠUBA Marek, Bratislava; ŠUBERTOVÁ Katarina, Bratislava; T2 Boulder Aréna Lezecké centrum, Košice; TARIŠKA Ladislav, Chrastince; TKÁČ Andrej, Nitra; TOČKA Gabriel, Nitra; TOMAŠAKOVA Zuzana, Sihelné; TOMÁŠKO Milan, Bratislava; TORDA Pavol, Považská Bystrica; TRETINÁROVÁ Zuzana, Piešťany; TRIZULIAKOVÁ Jana, Žilina; TRUBAR Michal, Bratislava; TRUBENOVÁ Olívia, Žiar nad Hronom; TURČEK Adam, Solčany; TURISOVÁ Monika, Stará Turá; UČNÍKOVÁ Martina, Levice; VADELOVÁ Zuzana, Vrútky; VALKO Filip, Martin; VALO Peter; VALUŠIAKOVÁ-Kordova Jordanka, Bratislava; VÁŇOVÁ Viera, Zlaté Moravce; VARGOVÁ Lucia, Krnča; VARCHOL Rastislav, Hviezdoslavov; VENCEL Juraj, Močenok; VEREŠPEJ Peter, Lipany; VESELY Oto, Holíč; VINŠOVÁ Jana, Trnava; VISKUPOVÁ Ivana, Bratislava; VITALIŠOVÁ Julka, Prešov; VRABEC Ján, Turany; VÝBEROVÁ Monika, Šurany; VYSUDIL Peter, Trnava; WALLNER Juraj, Bratislava; WALLNEROVÁ Barbora, San Francisco (USA); WALNER Ján, Gbely; WENGLORZOVÁ Jaroslava, Orlova-4; WIRTH Peter, Limbach; ZABRANSKY Michal, Bratislava; ZAHRADNÍK Ondrej, Radola; ZAŤKO Juraj, Bratislava; ZELIESKA Norbert, Púchov; ZELINA Milan, Trnava; ZIMANOVÁ Oľga, Senica; ŽÁK Vladimír, Považská Bystrica; ŽÁKOVÁ Monika, Považská Bystrica; ŽIGOVÁ Iveta, Zvolen;

Equipment sponsors:

počítadlo.abz.cz

Horolezecko expedičný klub - Záhorie,o.z. Hodonínska 15, 908-51 Holíč, Slovakia, IČO: 360 782 47