POČASIE na EVERESTe NAŠI PODPOROVATELIA ZHODNOTENIE - EVEREST 2016
Priestor pre logo GENERÁLNEHO PARTNERA
ÚVOD NÁŠ CIEĽ EXPEDIČNÝ TEAM HISTÓRIA KONTAKT
SPONZORING (2017) VY NÁM - MY VÁM (2017) POĎTE s nami do HIMALÁJÍ FOTO z minulosti
Naši podporovatelia:


           Môj otec viedol na Detve turistiku a ja som s ním chodieval po horách. Mal som asi dva roky, keď som už bol na zraze vysokohorských turistov v Roháčoch. Ako 13-ročný som mal za sebou letný, ale aj zimný prechod hrebeňa Západných Tatier.

           Na vysokej škole som študoval geológiu a geofyziku a vtedy som sa horám upísal úplne. Vysoké Tatry, pieskovcové veže v Čechách a keď sa v roku 1989 otvorili hranice, tak aj Alpy (Mont Blanc), Dolomity (Marmolada) či Veľký Atlas (Djabal Toubkal) v Maroku. Nikdy som nevnímal rozdiel medzi horolezectvom, vysokohorskou turistikou a turistikou. Vždy som to bral tak, že chodím do hôr a snažím sa vystúpiť na konkrétny vrchol.

           Neskôr som už mal svoj veľký sen: „... chcem aspoň raz na vlastné oči vidieť najväčšie vrchy sveta. Keď už ich však uvidím, chcem sa dostať aspoň pod ne, do základného tábora. A keď sa tam dostanem, prečo sa nepokúsiť aj na horu liezť, a keď už na ňu liezť, tak skúsiť aj dosiahnuť vrchol ...“ Sen sa mi nakoniec splnil do bodky a l6. mája 1997, ako člen medzinárodnej horolezeckej expedície, som vystúpil na šiesty najvyšší vrch sveta na Cho Oyu (8201m).

       Stáť na vrchole – aký je to pocit ? Nádherný, ale nie najdôležitejší. Podstatné je, s akými ľuďmi som tam bol, čo všetko sme spolu zažili a aký je to úžasný pocit cítiť vysoko nad bežným žitím a blízko neba človečinu, spolupatričnosť, jednotu v dychu, pomoci, priateľstve. O nič menej dôležitý nie je ani návrat domov. Povedal by som, že po výstupe je potom najdôležitejšie, aby sme sa vždy všetci vrátili domov.

           Podnikol som výstupy na Cho Oyu (8201 m), Aconcaguu (6962 m), Broad Peak (8047 m), Makalu (8463 m), 2-krát na Annapurnu (8091 m), Elbrus (5642 m), Mera Peak (6463m), Baruntse (7129 m) i Dhaulagiri (8163 m), aj keď nie vždy som dosiahol na ich vrchol.

Prvý pokus na Mount Evereste (8848m) sice nedopadol podľa mojich predstáv, ale viem že ma posunul o veľký krok dopredu a ten by som na jar 2017 rád so Zolom zužitkoval do uspešného konca


           Milujem hory, pohyb, slobodu. V horách som sa našiel. Dávajú mi energiu a očistu duše pre všedné stereotypné dni v meste. Naučil som sa vychutnávať si krásu prírody.

           Hory ma naučili a učia pokory. Od jednoduchej prechádzky v Karpatoch až po expedície v rôznych končinách a končiaroch. Horám sa venujem takmer 20 rokov. Moje začiatky a prvé dotyky so skalou, treky v našich krásnych pohoriach na Slovensku mi dali prvý impulz, že hory sú tu aj pre mňa a nachádzal som stále viac zmyslu venovať sa tomuto nádhernému športu, ktorý sa stal mojím životným štýlom.

           Postupne som prešiel hrebene, štíty, doliny u nás doma. Srdce ma však ťahalo vyskúšať aj vyššie hory, ľadovce, výšky. Splnil sa mi sen a mal som možnosť vystúpiť a vyliezť na mnoho vrcholov v rôznych častiach Európy a Ázie.

           Mám za sebou náročný a vytrvalostný prechod na lyžiach tzv. Korunu Liptova (hlavné hrebene štyroch pohorí – Západné Tatry, Chočské vrchy, Veľká Fatra a Nízke Tatry za 8 dní - 270km s prevýšením 25000m)

           Z najúžasnejších vecí, čo som podnikol, boli výstupy s nevidiacim športovcom Jurajom Prágerom. Podarilo sa mi vypracovať a zrealizovať projekt, zabezpečiť podporu a osobne ho doprevádzať pri výstupoch na vrcholy: Castor, Mont Blanc, Gerlachovský štít a na Elbrus. Z výstupov vznikli zaujímavé dokumentárne filmy.

           V roku 2008 som privoňal k vyšším horám a skúsil Pik Lenina (7134m), ale nepodarilo sa to. Od toho momentu som vedel, kam budem smerovať. Vysoké vrchy!

           V roku 2014 som sa pokúsil o rekord Denisa Urubka. Išlo o výstupy na päť navyšších vrcholov na území bývalého Sovietského zväzu za 40 dní. Napriek extrémne náročným podmienkam sa mi podarilo vystúpiť na Pik Korženevskej (7105 m) a Khan Tengri (7010 m), avšak na Pik Lenina (7134 m) a Pik Pobedy (7439 m) som bol nútený prerušiť výstupy. Na piaty Pik Komunizmu (7495 m) som sa rozhodol neliezť pre extrémnu lavinóznu situáciu.

V roku 2015 som sa dostal do tretieho tábora na Pik Lenina ale hora opäť povedala nie. V 2016 som pohladil bustu Lenina na samom vrchole a tak ukončil smolu na tejto hore


Equipment sponsors:

počítadlo.abz.cz

Horolezecko expedičný klub - Záhorie,o.z. Hodonínska 15, 908-51 Holíč, Slovakia, IČO: 360 782 47